křeček syrský

 

Gasíček a Ferdík - naši první křečci :)


 

Velikost: 15 - 18 cm. Hmotnost: 140 - 200 g

Potrava: základ tvoří semena,zrní (pšenice,oves...),zelené granulované pelety,mohou být přidané i ovesné vločky,hrachové vločky,sušená mrkev,svatojánský chléb(koupit je možno v Hornbachu).Jsou vhodné i směsky připravené v obchodech,ale měla by tam převažovat pšeničná zrna a pelety,příp.slunečnice.Nevhodné jsou barevné pecky,kolečka a sušené ovoce(banány,kokos...),které raději ze sáčku vybírám.Denně dáváme asi půl hrsti semen dle potřeby křečka.Denně kontrolujeme ovoce nebo zeleninu,kterou křeček dostal předešlý den z důvodu rychlého kažení se.

Bílkoviny : kousek vařeného bílku,vařeného kuřecího masa(nesoleného),mouční červíci,kuřecí kapsičky pro koťátka(naše mláďátka si na ně zvykají od malička)

 

Další důležitou složkou je ovoce a zelenina.

Z ovoce :  jablka,kuličky hroznů,sušená kustovnice čínská.

Ze zeleniny :  mrkev,brokolice,rajče,salátová okurka,SUCHÝ opraný salát.

Vše důkladně opláchnuté vodou,nesýřené,nejlépe čerstvé.

NEVHODNÁ ZELENINA A OVOCE:  kapusta,pórek,cibule - křečka nadýmá,kyselé ovoce : pomeranče,mandarinky,kiwi,grepy,banány,kokos

Je možné přidávat pampeliškové listy,seno,tvaroh(netučný),natvrdo uvařené vejce,vařené kuřecí maso(kousek),moučné červy,ovesné vločky.

Další důležitou složkou potravy je voda.

Křečkům dáváme buď odstátou vodu z kohoutku nebo vodu balenou neperlivou.Je vhodné používat plastové napáječky.Voda tak zůstane čistá o proti vodě,která by byla v misce(znečištění výkaly,podestýlkou atd.)

                                                                                                                                                                                                                                              

V čem chovat křečka :  Křečka chováme buď v akváriu,teráriu,kleci nebo v plastovém boxu(Samla box IKEA).

                               

Měla by mít převážně dřevěné vybavení(např.různé prolézačky,tunýlky,houpačky,ruličky od toal.papíru...).Ještě bychom neměli zapomenout na běhací kolečko,které křečci milují.(je lepší plastové s pevným dnem o průměru min.20cm,aby si rostoucí křeček při běhání neprohýbal záda).

Podestýlka :  vhodné jsou piliny nebo hrubé hobliny,případně podestýlka z konopného pazdeří,na které nyní chováme.Je protialergická,lehká a pohlcuje zápach..Můžeme křečkovi dát i kousek neparfémovaného toal.papíru z něhož si udělá hnízdo.

Domeček :  nejlépe dřevěný,ne plastový,protože křeček obojí okusuje a z plastu může mít zdravotní potíže.

Pítko :  nejlépe plastová napáječka s kovovým náůstkem s kuličkou,zavěšená tak,aby na ni křeček dosáhl.

 

Chov :  Křeček dosahuje pohlavní dospělosti zhruba ve čtyřech týdnech.Není ale vhodné takto mladé samičky nakrývat,protože ještě nejsou fyzicky připravené mít mláďata.Březost trvá jen 15 - 18 dní,rodí se 4 - 12 holých mláďat.Do nového domova odchází mládě ve věku 5ti týdnů o hmotnosti min.45g.

!!!!!!!!! KŘEČEK SYRSKÝ JE SAMOTÁŘ,NESNESE U SEBE JINÉHO KŘEČKA !!!!!!!!!

 

                                                                                                                                                                                                            

Jak poznáte, že je křeček nemocný?

Může odmítat potravu. Může schouleně sedět, být unavený a ospalý. Může mít kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst - to je známka průjmu. Z očí nebo z nosu mu může téci. Srst se mu může přestat lesknout. V kožíšku se mu můžou objevit olysalá místa.Je lépe takového křečka odvézt k veterináři.

chov-krecka.webnode.cz/

Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné malé tvrdé nádory, které mizejí a znovu se objevují či je vidět krupička velikosti antiperlí:

křeček má onemocnění HaPV - Hamster polyoma virus. Onemocnění je nádorové. Není nebezpečné pro člověka, ale je nakažlivé pro křečky. Lehce se přenese na celý chov přes věci či ruce. Onemocnění je smrtelné tak jako rakovina a bohužel bez patřičných prostředků se velmi rychle šíří. Proto je důležité takového křečka nechat uspat a všechny omyvatelné věci po něm omýt nemocničními prostředky, které zabraňují přenosu HIV - obalených virů a pak je nechat rok stát mimo chov. Neomyvatlné věci vyhodit! Pokud byl u křečka jiný křeček a nebo to byla samička a jsou po ní mláďata, všichni tito jsou určitě nakažení, proto je potřeba nechat uspat všechny tyto křečky a stejně tak všechny jejich věci a ubikace očistit a odstavit tak jako u toho prvního. Je to důležité aby se virus dál nešířil!!! Na toto onemocnění není lék a všichni nakažení křečci brzo umírají.

 

Pokud by Vás cokoli zajímalo,neváhejte se zeptat.Lepší planý dotaz než opomenutý příp.problém :)

 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode